Moji milí čtenáři,
dneska je to přesně měsíc od mého příletu do Peru. Ten čas letí, co? Musím říct, že mě tady čas utíká velice rychle, ale už se mi začíná trochu stýskat. ❤️
Jeden z hlavních bodů mého pobytu tady v Peru je chodit do místní školy. Ráda vám tedy dneska o ní něco napíšu, ale protože těch rozdílů je opravdu hodně, rozdělím si vše do několika článků.
Začala bych samotným představením mé školy: Institución Educativa Particular SANTO DOMINGO SAVIO (fotky), tak zní oficiální název mé školy. Je to škola soukromá a ve srovnání s ostatními docela malá.
Tady v Peru je hodně soukromých škol, které se samozřejmě musí platit. Všichni se snaží dát své děti na školy soukromé, protože je velký rozdíl mezi státní a soukromou školou. Už jenom, že v soukromých školách jsou děti, které se „chtějí učit“ nebo k tomu mají větší motivaci, protože po střední škole chtějí jít na vysokou školu. Ve státních školách děti vůbec nemají zájem se něco naučit a učitelé ani nemají takovou snahu něco naučit.
Já chodím do školy odpoledne, což je pro mě velký nezvyk. Ale zároveň si to docela užívám, protože moje ráno je o hodně klidnější a na vše mám více času. Každopádně večer jsem pak hodně unavená a také nemám prostor chodit na různé kroužky, které jsou odpoledne.
Začínám tedy ve 13:20 kde nás všechny studenty pustí do školy. Před začátkem vyučování totiž čekáme před budovou. Prvně vstupují dívky a pak až chlapci. Tak to funguje všude, když se máme někam přemístit.
Celkově mám denně tři předměty. Jeden předmět trvá cca hodinu a půl a mezi první a druhou hodinou máme deseti minutovou pauzu (většinou je ale trochu delší). Vždy jí musíme trávit na chodbě a ne ve třídě. Nikdy nemáme pauzu více tříd zároveň, ale to je teď kvůli covidu. Co se covidu týče, musíme ve škole nosit roušky a dezinfikovat si ruce.
Při vstupu do školy, musí všichni studenti odevzdat mobil a na konci vyučování jim ho učitelé vrátí. Asi vás hned napadlo, jestli si někteří studenti prostě nenechají mobil v batohu. Ano nechávají. 😂 Už se stalo, že paní ředitelka obíhala třídy a vybírala mobily, které studenti „zapomněli“ odevzdat a vyhrožovala kontrolou batohů. A to byste se divili, kolik „zapomenutých“ mobilů se objevilo…
Ve škole se nezvoní na hodinu a přestávku jako v ČR. Zazvoní se jenom na úplný konec vyučování a ten je v 18:20.
To by bylo pro dnešek vše a v dalších částech (v pátek) se můžete těšit na informace ohledně uniforem, předmětů, učitelů,…
Z peruánské školní lavice vás zdraví
Kačenka
P.S.: Více o tom, kdo byl Dominic Savio.
Pingback: Škola - část II. - Kačenka v Peru
Pingback: Škola - část IV. - Kačenka v Peru