Moji milí čtenáři,
už jsem se dostala zpět do civilizace (rozumějte k internetu :-)) a mohu vám proto napsat mé zážitky z výletu na jezero Titicaca.
Jak nejspíše víte, jezero Titicaca je nejvýše položené jezero na světě s pravidelnou lodní (komerční) dopravou. Je hranicí mezi Peru a Bolívií. Jezero je sladké a tektonického původu. Má rozlohu 8562 km². Je 204 km dlouhé a v nejširším místě 65 km široké. Průměrně je hluboké 107 m a dosahuje maximální hloubky 283 m. Leží v nadmořské výšce 3812 m. Takže lístky koky se hodí… (Informace o rozměrech, hloubce,… čerpány z Wikipedie)
Titicaca znamená v kečuánštině šedá puma. Jezero totiž připomíná tvarem pumu nebo aspoň nám to tak říkali. Náš pan průvodce nám vyprávěl, že jezero je z 60% na peruánské straně a z 40% na Bolívijské. Řekl nám tedy, že Peru patří Titi a Bolívii caca, což ve španělštině znamená hovno (hovínko). Ale bolívijci to samozřejmě říkají obráceně. 🙂
V sobotu ráno kolem osmé jsme vyrazili v turistické lodi z městě Puna na plovoucí ostrovy na jezeře. Měli jsme úplně skvělého pana průvodce, který mluvil hezky španělsky i anglicky a hlavně věděl, o čem mluví. Ještě předtím než jsme vyjeli, nám na lodi hráli peruánské písničky.
Na plovoucích ostrovech žije kmen, který se jmenuje Uros a mluví jazykem Aymara. Lidé na ostrovech umí mluvit i španělsky kvůli turistům. Španělštinu se učí ve škole. Na ostrovech mají první i druhý stupeň školy a na univerzitu jezdí děti do Puna. Učí se i anglicky a pár slovíček znají, ale moc si s nimi anglicky nepopovídáte.
Plovoucích ostrovů je na jezeře asi 120 a na každém bydlí 4 nebo 5 rodin. Každý ostrůvek má svého prezidenta a pak existuje jeden prezident, který mluví za všechny ostrůvky.
Proč se ostovům říká plovoucí? Protože opravdu plavou. Já když jsem udělala první krok z lodi na ostrov, hned jsem spadla, protože jsem neočekávala, jak zvláštní to bude po ostrově chodit. Když okolo projede nějaká loď a udělá vlny, ostrůvky se pak hýbou a trochu se nadzvedávají. A jak se takový plovoucí ostrovy tvoří?
Po deštích se lidé z ostrovů vydají do mělkých vod jereza. Odtud přivezou takové kvádry hlíny, ve kterých roste rákos. Kvádry odřezávají pilkou a pak se svazují k sobě. Tím, že rostliny a rákos v kvádrech jsou živé, postupem času k sobě kvádry přirostou. Pak už na hlínu kupí rákos. Celkově má ostrov hloubku 3 m. 1 m hlína a 2 m rákos. Ostrov postupem času hnije, takže musí každý měsíc přidávat vrstvy rákosu.
Na ostrovech se běžně hraje fotbal nebo volejbal právě proto, aby rákos trochu udusali. Já si to ale vůbec nedokáži představit. Ostrovy ke dnu připevňují dlouhými klackem nebo kameny. Vybudovat takový ostrov trvá rok až rok a půl a ostrov pak vydrží třicet až třicet pět let.
Všechny tyto informace, které jsem vám napsala nám říkali lidé z plovoucího ostrova, které jsem navštívili. Dělali nám takovou přednášku o tom, jak se staví ostrov. Pak jsme si mohli vyzkoušet jejich oblečení. Na ostrovech nosí kroje ale nevím, jestli pořád nebo jen když přijedou turisti.
Viděla jsem jejich domeček a mohla se projet v jejich lodi, které říkají Mercedes-Benz. 🙂
„Mercedens-Benz“
Upřímně ale lituji těch lidí, kteří na ostrovech bydlí. Potřebují turisty, aby se uživili. Na ostrovech běžně jedí rákos, který jsem i já ochutnala, a kupodivu byl docela dobrý.
Co mě trochu překvapilo, že lidi tam neumí moc dobře počítat. A když jsem si kupovala suvenýr, dlouhou dobu jim trvalo, než sečetli celkovou cenu.
Návštěva plovoucího ostrova se mi moc líbila a dozvěděla jsem se plno zajímavých a nových informací. Slyšela jsem ale od mnoha lidí, že jezero Titicaca není tolik zajímavé a je to spíše divadlo. Hodně záleží za jakou rodinou na ostrovech přijedete a jakým způsobem mají pro vás připravený program. Každý den totiž turisté jezdí na jiný plovoucí ostrov, aby si mohli vydělat všechny rodiny. Ale ta naše rodina byla příjemná a já byla z návštěvy nadšená.
Tohle není zdaleka všechno o jezeře Titicaca. Chtěla bych vám toho napsat o mnoho více, ale aby tento článek nebyl tak dlouhý (a taky jsem strašně unavená…), tak o tom jak jsme navštívili ostrov Taquile, kde jsme přespali, a i se vykoupali v jezeře, vám napíšu v dalším článku.
Pěkný den vám přeje
vaše Kačenka
Pingback: Cesta po Peru - jezero Titicaca (2. část) - Kačenka v Peru