Skvělé stránky a shrnutí životních zkušeností ze života v Peru má paní Zuzana Bartáková na svém webu cestujemepoperu.cz. Nabízí i konzultace cesty nebo itineráře na míru. Podobně jsou vynikající stránky pana Brotánka, jeho cestovní kanceláře a projektu dojizniameriky.cz, ze kterých si dovolím zkopírovat základní údaje o Peru:

Oficiální název: Peruánská republika
Kde leží Peru? V Jižní Americe – mezi rovníkem a 18° jižní šířky na břehu Tichého oceánu.
Počet obyvatel: 33 milionů (2020)
Hlavní město Peru: Lima (9.7 milionů obyvatel, tedy téměř třetina všech obyvatel)
Rozloha Peru: 1 285 220 km² (po Brazílii a Argentině 3. největší v Jižní Americe, téměř 4x větší než Německo)
Měna: peruánský sol (PEN) – v překladu “slunce”, 1 sol koupíte přibližně za 7 Kč.

Mezinárodní telefonní předvolba: +51 a následuje devítimístné mobilní číslo začínající devítkou nebo pevná linka (kód oblasti – Cuzco například 84) a šesti až sedmi místné číslo
Prezident: Pedro Castillo (představitel levice, ve vypjatých volbách v roce 2021 zvítězil rozdílem 0.26% nad dcerou bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho, který je ve vězení za porušování lidských práv)
Úřední jazyky: španělština (83 % jako první jazyk, ale mimo nejstarší obyvatele nejodlehlejších částí země se jí téměř všichni domluví), kečuánština (14 %) a ajmarština (2 %)
Domluvím se v Peru anglicky? Většina lidí (platí i o mladých) se anglicky nedomluví. V turistických oblastech se v případě potřeby vždy podaří sehnat nějakého člověka (průvodce, někdy i recepční), který anglicky hovoří.
Založení Peru: 28. července 1821 (28.7.2021 Peru slavilo 200 let!)

Peruánská nej:

Nejvyšší hora: Huascarán (6768 m n. m., 4. nejvyšší hora Jižní Ameriky a díky nepravidelnému tvaru Země je její vrchol společně s ekvádorským Chimborazem také nejvzdálenějším bodem od zemského středu)
Největší řeka: Amazonka (pramení v Peru nedaleko údolí Colca, do Atlantiku se vlívá o 6400 kilometrů dále), největší řeka na světě
Největší jezero: jezero Titicaca (8372 km2, nadmořská výška 3812 m n. m.!), leží na hranicích Peru a Bolívie
Nejvýše položené obydlené místo: Rinconada (5100 m n.m.), poblíž zlatého dolu, nejvýše trvale obydlené město na celém světě
Počet druhů brambor: přes 4000 – právě z And brambory pochází

Sousední země:

Ekvádor – na severu Peru “svírá” Ekvádor, společná pozemní hranice má délku 1420 kilometrů. Na ní až do roku 1998 tři drobné ozbrojené konflikty. Mají také společnou námořní hranici.
Kolumbie – pozemní hranice v málo obydlených částech Amazonie o délce 1800 kilometrů. V oblasti je čilý ruch narkotrafikantů.
Brazílie – amazonská hranice v délce 3000 kilometrů.
Bolívie – 1070 kilometrů hranice od Amazonie po Altiplano.
Chile – 170 kilometrů pozemní hranice a sporná námořní hranice.

Časové pásmo, časový posun: UTC/GMT -5 hodin, v překladu: v létě je Peru o 6 hodin méně než v ČR a v zimním čase o 7 hodin
Zásuvky: Téměř všechny zásuvky v Peru fungují bez redukce, elektřina v síti je 220 voltů/60 Hz.
Velvyslanectví ČR v Peru: sídlí ve čtvrti San Isidro v Limě – více informací přímo na stránkách velvyslanectví.
Vlajka Peru: dva červené pruhy (symbolizují krveprolití) a bílý pruh uprostřed (symbolizuje mír a spravedlnost)

A pro doplnění ještě základní informace o Peru z Wikipedie:

Peru (španělsky Perúkečuánsky Piruw), plným názvem Peruánská republika, je stát nacházející se na severozápadě Jižní Ameriky. Jeho sousedy jsou BolívieBrazílieChileKolumbie a Ekvádor. Hlavním městem je Lima.

Na území Peru sídlila jedna z nejstarších světových kultur Norte Chico (32. století před naším letopočtem) a později incká říše, největší stát předkolumbovské Ameriky. Říše Inků měla centrum v dnešním Peru, ale táhla se i dál na jih a sever. Potomci Inků nadále žijí v Andách tradičním způsobem života a tvoří polovinu peruánské populace. Incké území bylo podrobeno v 16. století Španělskem a následně na něm vzniklo místokrálovství Peru, pod které patřila většina španělských jihoamerických kolonií. Nezávislost na Evropě země vyhlásila v roce 1821, reálně ji získala roku 1824, po vojenských kampaních José de San Martína a Simóna Bolívara, zvláště pak po rozhodující bitvě u Ayacucha. Poté prošlo Peru obdobími politických nepokojů, finančních krizí, válkou s Chile, jakož i fázemi stability a hospodářského růstu. Klíčovou postavou ekonomického vzmachu na konci 20. století byl prezident Alberto Fujimori, který si zároveň poradil s maoistickými teroristy z hnutí Světlá stezka. Na druhou stranu byl obviněn z porušování lidských práv a násilného potlačování opozice.

Peru je republika se zastupitelskou demokracií, rozdělená do 25 regionů. Vyznačuje se vysokou biologickou diverzitou, neboť geografie země se mění od vyprahlých planin u tichomořského pobřeží, přes hory And až po amazonský deštný prales.

Je to rozvojová země se středním indexem lidského rozvoje a mírou chudoby kolem 19 procent, nicméně má jeden z nejrychlejších průmyslových růstů na světě, v průměru 9,6 % ročně. Mezi hlavní hospodářské činnosti patří tradičně zemědělství, rybolov, důlní průmysl a výroba textilu, nově rozvíjejícími se obory jsou telekomunikace a biotechnologie. Země je součástí Asijsko-pacifického hospodářského společenství a Transpacifického partnerství.

V Peru žije přibližně 32 milionů obyvatel různých národností, včetně původních obyvatel Peru, Evropanů, Afričanů a Asiatů.[3] Ačkoli je španělština hlavním jazykem, hodně Peruánců používá ajmarštinu a kečuánštinu, která je vedle španělštiny také úředním jazykem. Tato směs kulturních tradic má za důsledek velkou rozmanitost v oblastech umění, literatury, hudby a kuchyně. Hlavním náboženstvím je křesťanství.

Close Menu